Dwie pokłócone i obrażone kobiety

Czego nie mówić osobie na diecie

Krótki poradnik pt. ''Czego nie mówić osobie na diecie"

Czy zdarzyło Ci się powiedzieć kiedyś podczas posiłku w gronie znajomych „JESTEM NA DIECIE”? Czy objawił się wtedy wśród nich przynajmniej jeden ekspert pt. porady dietetyczne 24/7?

Przedstawiam krótki poradnik o tym CZEGO NIE MÓWIĆ OSOBIE NA DIECIE. Inspiracją do jego powstania były historie opowiadane przez moich Pacjentów.

Przeczytaj, zapamiętaj i bądź wsparciem dla kogoś na diecie.

Znak z zakazem rozmawiania

1. Zjedz/dołóż sobie, przecież Ci nie zaszkodzi.

Owszem, nie zaszkodzi, ale każdy ma prawo sam zdecydować czy chce ściśle trzymać się swojego planu czy zrobić odstępstwo. Czasem osoby na diecie (i nie tylko) jedzą coś, bo brakuje im asertywności i wolą zjeść dla świętego spokoju, niż odmawiać piąty raz, serio!

Babcia piecze z dzieckiem

2. Jak ciocia siostry mojego szwagra była na diecie XYZ to schudła 30 kg w 2 miesiące.

Świetnie, ale po co nam ta wiedza? Pisałam już o tym kilka razy i napiszę pewnie jeszcze tysiąc – nie porównujmy się z innymi, tylko ze sobą sprzed tygodnia lub miesiąca. Każdy ma inne możliwości i organizm, ale łatwo o tym zapominamy i jesteśmy dla siebie bezlitośni. Wtedy porównania zamiast motywować, podcinają skrzydła.

Dwie pokłócone kobiety

3. Nie przesadzaj, przecież nie musisz się odchudzać.

Prawdopodobnie autor takiej wypowiedzi chce sprawić komplement, ale nie zawsze dieta = odchudzanie. Dieta to też element leczenia, a nie każdy chce opowiadać o swoich chorobach. W ogóle…od kiedy Twoje potrzeby m.in. chęć zadbania o zdrowie lub sylwetkę to przesada? 😉

Rozmowa przy stole przy jedzeniu

4. Ile już schudłaś?

Różne są Wasze relacje z wagą. Niektórzy boją się na nią wchodzić, inni ważą się obsesyjnie, a od wyświetlonego wyniku zależy ich samopoczucie (!). Dla osób na diecie to ile ważą lub ile już schudły, jest czasem tematem tabu. Wspomniane już wcześniej 30 kg w 2 miesiące robi wrażenie (mnie przeraża), a co, jeśli ktoś powie, że schudł 3 kg w 2 miesiące? Czy to mało? Często właśnie za tym drugim wynikiem kryją się prawdziwe zmiany, w tym zmiany w głowie. Jak ktoś będzie chciał się pochwalić ile schudł to prawdopodobnie sam powie 😊

Spotkanie i jedzenie przy stole na diecie

5. Kolacja po 18 i owoce na diecie?! Ta Twoja dietetyk chyba oszalała!

Chcesz pogadać o swoich przekonaniach na temat diety? Zapraszam do gabinetu 😜

Pamiętajmy - język jest ważny 💪

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *