Fakty o glutenie
Gluten jest mieszaniną białek występującym w zbożach: pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Nie ma wartości odżywczych, ale nadaje właściwości organoleptyczne. Gluten powoduje, że ciasto np. dzięki mące pszennej (zawierającej gluten) staje się kleiste i ciągliwe. Dzięki glutenowi gotowy wypiek jest sprężysty i pulchny. Gluten w przemyśle spożywczym wykorzystywany jest także jako zagęstnik lub wypełniacz.
Czy należy bać się glutenu?
Dla większości osób dieta bezglutenowa jest bezpodstawna. Produkty zbożowe są źródłem wielu witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Wykluczenie ich z diety bez konsultacji z dietetykiem w jaki sposób je zastąpić, może wiązać się z niedoborami składników odżywczych.
UWAGA. Gluten w diecie powinny eliminować np. osoby chorujące na celiakię lub z alergią na pszenicę. Decyzję o tym wydaje lekarz po odpowiednio przeprowadzonej diagnostyce.
Produkty naturalnie bezglutenowe
Warto dla urozmaicenia korzystać z produktów naturalnie bezglutenowych również w standardowej diecie.
Do produktów naturalnie bezglutenowych należą m.in.:
- komosa ryżowa,
- kasza jaglana,
- kasza gryczana,
- ryż,
- amarantus.
Sięgaj po nie przynajmniej od czasu do czasu, nawet jeśli Twój stan zdrowia nie wymaga stosowania diety bezglutenowej.
Dieta bezglutenowa. Podsumowanie i przydatne linki
Stosowanie diety bezglutenowej bez wskazań medycznych nie jest zalecane, jednak w niektórych przypadkach dieta bezglutenowa stanowi kluczowy element leczenia.
Wiedzę na temat celiakii i diety bezglutenowej szerzy m.in. Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Na ich stronie można znaleźć np. wykaz produktów bezglutenowych (ze znakiem Przekreślonego Kłosa) oraz bazę restauracji i kawiarni z menu bezpiecznym dla osób na diecie bezglutenowej. Warto tam zaglądać!