Moje wskazówki
Aktywność, podobnie jak dieta, powinna być indywidualnie dopasowana, ale postarałam się zebrać najważniejsze zasady dotyczące doboru aktywności w 3 punktach.
1. Uwzględnij swoje preferencje
Lubisz spokój i ciszę, a zamiast jogi chodzisz na zumbę? Wolisz aktywność na świeżym powietrzu, a kupujesz karnet na siłownię? Zmuszanie się do konkretnej aktywności może powodować zniechęcenie do treningów. Zastanów się jaka forma spędzania wolnego czasu sprawi Ci najwięcej radości lub przypomnij sobie co to było kiedyś. Najlepsza aktywność to taka, którą polubisz i dzięki temu utrzymasz chęć do regularnych ćwiczeń.
2. Weź pod uwagę stan zdrowia
Na pewno z każdym treningiem Twoja tolerancja wysiłku będzie się zwiększać, ale na początku szczerze oceń swoją kondycję i zdrowie. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, zacznij od ćwiczeń dla początkujących, a nawet spacerów. Przy wyborze bardziej wymagającej dyscypliny, osoby chorujące przewlekle, np. z otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem lub po zawale powinny skonsultować się z lekarzem.
3. Obserwuj i modyfikuj
Kiedy już wybierzesz sport dla siebie, daj sobie trochę czasu na obserwację efektów i swoich postępów. W razie problemów nie zniechęcaj się, ale modyfikuj plan treningowy lub wybierz inną dyscyplinę na miarę swoich możliwości. Choć oferta zajęć grupowych jest obecnie ograniczona to zostają spacery, bieganie, rower, ćwiczenia w domu (ogromny wybór treningów online) i na świeżym powietrzu (np. nordic walking) i na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Porcja motywacji
Jeśli jeszcze się zastanawiasz po co w ogóle ćwiczyć, kliknij tutaj.
Pingback: Dieta w wakacje - Dietetyk Poznań i online - mgr Anna Pogorzelska