Kontrowersyjny cukier w owocach
Owoce zawierają cukry proste – fruktozę, glukozę oraz zbudowaną z nich sacharozę. Znajdziemy je też m.in. w cukrze stołowym, miodzie lub syropie glukozowo-fruktozowym. Składniki te są dodawane do wielu produktów spożywczych, takich jak słodkie napoje, jogurty, płatki śniadaniowe i słodycze.
Nie od dziś mówi się o zagrożeniach jakie mogą wynikać ze spożywania nadmiaru cukrów prostych. Główne następstwa takiej diety dotyczą ryzyka rozwoju otyłości i chorób metabolicznych. Jednak czy cukier pochodzący ze słodyczy może być traktowany tak samo jak cukier z owoców?
Cukier to nie wszystko
Owoce mają wysoką gęstość odżywczą, wyrażaną jako ilość składników odżywczych na 100 kcal. W uproszczeniu – dostarczają wiele cennych składników odżywczych przy małej ilości kalorii. Faktycznie, owoce zawierają cukier, ale w pakiecie z błonnikiem, wodą, witaminami (szczególnie wit. C i beta-karotenem), składnikami mineralnymi i przeciwutleniaczami.
Znaczenie owoców podczas odchudzania
Wiele świeżych owoców przy niskiej kaloryczności ma jednocześnie dużą objętość i wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Daje to uczucie sytości i jest korzystne w trakcie redukcji masy ciała. Dodatkowo słodki smak owoców stanowi cenną alternatywę dla sklepowych słodyczy.
Podsumowując, korzyści wynikające ze spożycia owoców są znacznie większe niż zagrożenia.
Pingback: Dieta w wakacje - Dietetyk Poznań, Środa Wlkp., online - mgr Anna Pogorzelska