Zakupy spożywcze z koszykiem w pandemii

Zakupy spożywcze w czasie pandemii

Wyzwania i zmiany podczas zakupów w pandemii

Zakupy spożywcze w czasie pandemii nieco się skomplikowały. Nie chodzi mi tylko o maseczkę wchodzącą aż do oczu i zaparowane okulary.

Wprowadzone godziny dla seniorów ograniczyły nam możliwość zakupów o dowolnej porze. W sklepach staramy się zachować odstęp, co czasem jest bardzo trudne zważywszy na ustawienie sklepowych regałów i wąskie alejki.
Dodatkowo, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, każdy wolny jeszcze centymetr w sklepie wypełnia się towarem. Tak naprawdę na zakupach nie ma ani miejsca, ani czasu na rozmyślanie co dziś ugotować lub czego brakuje w lodówce.

Jak w takich warunkach zrobić rozsądne i zdrowe zakupy spożywcze? I to jeszcze najlepiej w możliwie krótkim czasie, aby było dla nas bezpieczniej? Zebrałam 5 wskazówek, które mogą być przydatne i wcale nie dla wszystkich są oczywiste.

Zakupy w warzywniaku w pandemii

1. Zaplanuj posiłki​

Ile razy wychodząc z pracy zastanawiałaś(-eś) się co ugotować na obiad? W drodze powrotnej do domu robiłaś(-eś) zakupy w osiedlowym sklepie, a i tak w połowie gotowania okazywało się, że zabrakło ważnego składnika.

Planowanie posiłków bardzo ułatwia zakupową logistykę. Zachęcam do robienia tego np. w weekend poprzedzający nadchodzący tydzień. Pomoże nawet planowanie wyłącznie posiłków na ciepło, jedzonych wspólnie przez całą rodzinę.
Lista może zawisnąć w widocznym miejscu np. na lodówce. Unikniesz dzięki temu pytań “Mamooo, co na obiad?” 🙂

Lodówka z zakupami spożywczymi

2. Przygotuj listę zakupów​

Kiedy podstawowa lista posiłków jest już gotowa, czas na przegląd szafek i lodówki. Jeśli nie chcesz o niczym zapomnieć, możesz spisywać brakujące składniki grupami:

  • warzywa i owoce,
  • produkty zbożowe,
  • mleko i produkty mleczne,
  • mięso, ryby, jaja,
  • orzechy i nasiona,
  • oleje i tłuszcze,
  • przyprawy i zioła,
  • napoje,
  • inne.

Poza sezonem na konkretne warzywa i owoce warto korzystać z mrożonek. Można też wybierać owoce i warzywa na różnym etapie dojrzewania np. banany. Dzięki temu te dojrzałe będziemy mogli zjeść od razu, a niedojrzałe zostawić jeszcze na kilka dni.

Jeżeli zależy nam na czasie warto zaopatrzyć się w produkty w puszkach lub słoikach np. pomidory, passatę, ciecierzycę, fasolę. Większość strączków wymaga niestety moczenia w wodzie i długiego gotowania, dlatego przy braku czasu wybór tych już gotowych do spożycia nie będzie czymś złym. Innym rozwiązaniem jest ugotowanie jednorazowo dużej porcji strączków i zamrożenie ich do wykorzystania w przyszłości.

Lista zakupów spożywczych w pandemii

3. Nie idź głodna(-y) na zakupy​

Masz czasem wrażenie, że zakupy spożywcze robione będąc głodnym są dużo gorszej jakości, niż takie przemyślane z listą?

Kiedy jesteśmy głodni chętniej sięgamy po słodycze i wysokoprzetworzone produkty. Długotrwały brak pokarmu to sygnał alarmowy dla organizmu, że szybko trzeba podnieść stężenie glukozy we krwi i zaspokoić uczucie głodu. W takiej sytuacji prościej jest sięgnąć po coś słodkiego, niż czekać na powrót do domu i przygotowanie pełnowartościowego posiłku z dopiero co kupionych składników.

Radzę nie dopuszczać do zakupów z pustym żołądkiem. Pozwoli to uniknąć odwiedzin na dziale ze słodyczami.

Zakupy spożywcze na straganie w czasie pandemii

4. Przemyśl wybór sklepu​

Dobrze jest kupić wszystkie produkty w jednym sklepie. Jest to nie tylko wygodne, ale też szczególnie ważne w czasie pandemii. Markety spożywcze mają naprawdę duży asortyment i zazwyczaj można zrealizować w nich całą listę zakupów.

Produkty z dłuższym okresem przydatności do spożycia warto kupić przy okazji większych zakupów np. raz czy dwa razy w tygodniu.

Produkty, które szybko się kończą lub tracą świeżość np. świeże warzywa i owoce czy pieczywo, można dokupić na bieżąco w mniejszych sklepach. To dobry sposób na odkrycie lokalnych sklepików, piekarń i warzywniaków.

Zakupy spożywcze w supermarkecie w pandemii

5. Zwróć uwagę na daty przydatności do spożycia​

Sprawdzając świeżość produktu na opakowaniu patrzysz pewnie tylko na datę. Czy wiesz, że ważny jest też zwrot, który ją poprzedza?

“Należy spożyć do…” – po tej dacie w produkcie mogą się rozwinąć drobnoustroje chorobotwórcze. Tym samym produkt staje się dla nas niebezpieczny i nie powinniśmy już go jeść. Ten zwrot znajdziemy na opakowaniach produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia.

“Najlepiej spożyć przed…” – wskazuje to na datę, po której właściwości organoleptyczne produktu (takie jak smak i konsystencja) mogą się zmienić i producent nie bierze za to odpowiedzialności. Taki produkt jest jednak nadal zdatny do spożycia. Decyzja o tym należy do nas.

Planowanie zakupów spożywczych w kalendarzu

Udanych zakupów!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *