Mierzenie kanapki dietetycznej i liczenie kalorii

Dieta 1000 kcal a odchudzanie

Wartość energetyczna diety

Całkowite zapotrzebowanie energetyczne dla zdrowych osób dorosłych szacuje się, biorąc pod uwagę różne czynniki. Należą do nich m.in. płeć, wiek, masa ciała, aktywność fizyczna i stan fizjologiczny (np. ciąża lub laktacja). Przykładowo, dla osoby o drobnej budowie i niskiej aktywności dieta dostarczająca 2000 kcal będzie wystarczająca do utrzymania masy ciała. Wysoka osoba o większej aktywności będzie miała większe zapotrzebowanie energetyczne i przy kaloryczności 2000 będzie chudła.

Dlaczego 1000 kcal to za mało dla osoby dorosłej?

Ilość jedzenia dostarczająca 1000 kcal dziennie nie ma dużej objętości i zwyczajnie nie będzie satysfakcjonująca, przez co dieta będzie trudna w utrzymaniu.

Dieta 1000 kcal dla osoby dorosłej jest niedoborowa. Podaż tak małej ilości jedzenia uniemożliwia spełnienie zapotrzebowania na składniki odżywcze. Przy dłuższym stosowaniu może to prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia.

Miska z warzywami na diecie

Dieta 1000 kcal i utrzymanie efektu

Diety tego typu często kończą się efektem jojo, bo tylko czasowo stosujemy duże restrykcje, czekając z niecierpliwością na ich koniec. W następstwie tego powrót do starych nawyków żywieniowych po zakończeniu odchudzania, często oznacza powrót do dawnej masy ciała.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *